Schedule for Wisteria Solstice 2018 “Wings of Change”

Caffeina’s hours

8am to mn

 

Kitchen Hours

10:00am -1:00 pm Brunch

6:00pm  – 8:00pm Supper

 

Workshop Times

10:00 am to 11:30 am

1:00pm – 2:30pm

2:30pm -4:00pm

4:00- 5:30pm

 

4-12 Greenman open

5:30-7:00 Happy hour

 

8pm Concerts

 

9:30 pawpaw

 

Monday

 

9:00pm Pawpaw opening

 

Tuesday

10:00 am

Leaving  behind Demons- Jared thomas-  HG

Yoga  and Watercolor- Ashleigh Vale-GM

 

[11:30am -1:00pm]  Lunch

Noon  Sweat lodge Orientation for Dusk Sweat- required- Doug Sundling- sweatlodge

 

1:00pm

Elf’s Bits- Elf- VG

Offender Reentry and Recidivism—Why Should I Care? – Donna Donavan GM

Firetending  for sweat lodges- Doug Sundling- Sweat Lodge

 

2:30pm

Transfomation through Meditation- Sarah Cornwell- HG

Yoga for  Chakras part 1 – Bears VG

 

4:00pm

Celebration- Goranus the Crane- ADF SC

Labyrinth as a tool for change -Rev. Lynx- meet at end of  road btoward Lbyrinth

5:30pm Happy HOur -Azar the  Magician

[6:00 -8:00] Supper

 

8:00pm Concert- Dixon’s Violin Caffiena’s Stage

 

9:30 Pawpaw

 

Wednesday

10:00 am

Taichi – Jared Thomas- MS

Guided Painting- Kim Keffer – HG

10:00am- 3:00pm –  Forge Class make a Knife, Forge Crew  Infinity Forge

One on one tutorial, by arrangement

Noon  Medicine Sweat lodge Orientation  for evening sweat required- Doug Sundling- sweatlodge

[11:30am -1:00pm]  Lunch

1:00pm

Milestones- elf -VG

 

2:30pm

Meditation 101 – Nate Hayes HG

Living the Phoenix:rising from the ashes- Pirates of the CUC-  Pirate booth

Yoga  for Chakras P2 – Bears

 

4:00 pm

Building an alter from sticks and Stones- Lynx

5:30 Happy hour – J.Caspar

 

7:00 Women’s Healing  Circle -Jen Capone- SS

 

8:00 Concert Steve Zarate

 

9:30 Pawpaw

 

Thursday

10:00pm

Drum care and  Repair – Alex Wedmedyk – VG

Tai Chi -Jared Thomas – MS

Crystals – Donna Ahmad – HG

10:00am- 3:00pm –  Forge Class make a Knife, Forge Crew  Infinity Forge

One on one tutorial, by arrangement

Noon Medicine  Sweat lodge Orientation for evening  sweat, required- Doug Sundling- sweatlodge

[11:30am -1:00pm]  Lunch

1:00pm

Chord release – Raven – HG

Shedding your skin – Beth Zimmerman – SC

Pray for your  Enemy – Zandra Bishop – GM

 

2:30pm

Shapeshifting- peacock-  Pirate’s Cove

Dancing your Authentic Names – Speech Eurythmy Workshop Pt1 – Tadashi- MS

Meditation 101 – Nate Hayes – HG

Yoga for Chakras Pt 3 – Bears – VG

Preparation  for Pirate Fairy Marsh Mallow Battle

3:45 Pirate Fairy MarshMallow  Battle Commences

4:00

Dancing your Authentic Names – Speech Eurythmy Workshop  Pt2 – Tadashi- MS

 

No Happy hour

 

7:00 Main Ceremony – gather at  Pavilion to process

7:30 Main Ceremony – stone circle

 

9:30 Pirate Pub sing. Caffeinas

9:30 Pawpaw

 

10:00 Drag show – GM

 

Friday

 

10:00

Bakuba – beginning  Drum Rhythms – Alex Wedmedyk -VG

Tai Chi – Jared Thomas -MS

10:00am- 3:00pm –  Forge Class make a Knife, Forge Crew  Infinity Forge

One on one tutorial, by arrangement

11;30-1:00 Lunch

1:00pm

KEYNOTE SPEAKER – Nate Hayes Caffeina’s

2:30pm

Mead Making and tasting [21 and up] – alex wedmedyk – GM

 

3:00pm Wisteria Fashion SHow VI : Flights of  Fancy

 

4:00 pm

Meditation , Practice  – Nate Hayes

Yoga for  Chakras Pt4 – Bears –

5:00pm Petite Pawpaw – Drumming  and Dancing for all ages, PP

 

6:00pm Pirate Auction  Raise the roof! GM

 

8:00 pm Jake and  the Blackbirds , Caffeina’s

 

9:30pm Pawpaw

 

9:30pm Fire Show

 

10:00 pm Illumination of  the Labyrinth of the Ways

 

12mn Fairy Ball – Fairy shrine

 

Saturday

10:00 am

Tai Chi – Jared Thomas – MS

The Conscious  Dream – Noah Mask – HG

Initiation – Beth Zimmerman – GM

10:00am- 3:00pm –  Forge Class make a Knife, Forge Crew  Infinity Forge

One on one tutorial, by arrangement

Noon  Sweat lodge Orientation for evening  (silent or open) sweat, Required- Doug Sundling- sweatlodge

 

[11:30- 1:00] Lunch

 

1:00pm Midsummer Blot – Donna Donovan- Anscestor Mound

 

2:30 pm

When we lose someone we love. -Regine Rivers- GM

Creative Movement through Color – Color Eurythmy Workshop Pt1 -Tadashi -MS

Yoga for chakras Pt 5 – bears- VG

 

4:00 pm

Creative Movement through Color – Color Eurythmy Workshop Pt2 – Tadashi- MS

Runes, a creative  Guide- Jcaspar- GM

Local Spirits, For better  or for worse. – Beth Zimmerman- SC

 

5:30 pm Happy Hour Lady J Karaoke

 

6:00pm – 8pm  Supper

 

8:00 pm Concert ERB

9:30 pawpaw

10:00pm ( after the  Concert)TORTUGA

 

Close
loading...